Android 12 ile Birlikte Beklenen ‘Çift Dokunma’ Özelliği Geri Geliyor

Muhammed KILINÇ Ocak 25, 2021 8:33 pm

Google’ın Android 11’in geliştirici önizleme sunumunda test ettiği çift dokunma özelliğinin Android 12 ile beraber geleceği iddia edildi. Android 12 ile beraber Android 11’e göre çeşitli geliştirmeler de içerecek.

Google, geride bıraktığımız sene Android 11 Geliştirici Önizleme aşamasında işletim sistemine çift dokunma (double-tap) hareketini eklemeyi planlıyordu. Bu özellik sayesinde telefonun arka tarafına dokunarak cihazda bazı işlevler gerçekleştirilebilecekti.

Ancak Google, bu planını Android 11’de uygulamaya koymadı. Ancak görünüşe göre bu plan bütünüyle rafa kaldırılmış da değil. Mobile Syrup’ta yayınlanan habere göre çift dokunma özelliği Android 12 ile beraber kullanıcılara sunulabilir.

Özellik öncelikle Android 11’de Columbus kod adı ile çıktığında Google Asistan’ı çalıştırabiliyor ancak bunun yerine farklı seçenekler de seçilebiliyordu. Bu özellik, Android 12 ile beraber Google’ın Pixel cihazlarına gelebilir.

Peki, Android 12 ile beraber gelecek olan çift dokunma özelliği ile neler yapılabilecek? İddialara göre Google Asistan aktifleştirilebilecek, ekran görüntüsü alınabilecek, oynatılan videolar durdurulup devam ettirilebilecek, bildirim çubuğu açılabilecek veya son uygulamalar penceresi açılabilecek.

Tabii Android 12 ile beraber gelecek olan çift dokunma özelliği, Android 11’dekine göre daha gelişmiş olacak. Örneğin; yalnızca sert dokunuşların algılanması için hassaslık ayarı yapılabilecek. Ayrıca kullanıcılar, bu özelliği devre dışı bırakabilecek.

Google, Android 11 Geliştirici Önizleme sürümünü geride bıraktığımız sene şubat ayında kullanıma sunmuştu. Android 12 için de benzer bir süreç izleyeceği düşünülürse çift dokunma özelliğinin Android 12’de tekrar ortaya çıkma ihtimali bulunuyor. Tabii Google bu özelliği bir kez daha erteleyebilir. Dolayısıyla bu özelliğin gelip gelmeyeceğini önümüzdeki zamanla burda göreceğiz.

Andorid Andorid 12 Teknoloji


Notice: Undefined variable: aria_req in /home/siberdtq/public_html/wp-content/themes/wp-blog-theme-main/comments.php on line 18

Notice: Undefined variable: aria_req in /home/siberdtq/public_html/wp-content/themes/wp-blog-theme-main/comments.php on line 22

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?