WordPress Cache (Önbellek) Nasıl Temizlenir

Muhammed KILINÇ Ocak 24, 2021 8:39 am

WordPress Cache eklentileri aracılığıyla otomatik olarak önbellek temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Burada temizlik yapmak, site etkinliklerinizi daha hızlı ve aynı anda eş zamanlı gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Önbelleğe alma sistemi ciddi anlamda hayat kurtaran bir sistem olsa da, anında güncelleme eksiklikleri ziyaretçiler tarafından olumsuz görülebilir. Bu nedenle, herhangi bir rahatsızlığı önlemek için wordpress önbellek temizliği yapmanız önerilir. peki wordpress önbelleğini nasıl temizlenir ? Gelin birlikte göz atalım.

WordPress Cache Temizleme

WordPress eklentisini kullanarak önbelleği kaldırma yöntemi FTP ile önbelleği temizleme yönteminden daha kolay ve rahat olduğundan WordPress kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılır. Manuel FTP temizleme, eklentilerle otomatik olarak yapılır. Peki, WordPress önbellek temizleme ile ne elde edersiniz?

Önbellek eklentisi, hızlı web sitelerinde sayfayı okuma ve terk etme oranı azaldıkça ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini ve ziyaret oranınızı artırır.

Daha az kaynakla daha az sunucu yorgunluğu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Üyelik gerektiren web siteleri için özellikle önemlidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) açısından oldukça önemlidir.

Sitenizde 2. Bir kez oturum açan bir kullanıcı önbelleğe alma nedeniyle daha az bekleyecektir. Sitede değişiklik yoksa ve önbelleğe alma açıksa site daha hızlı yüklenir.

LiteSpeed

Diğer eklentilerin aksine, LiteSpeed Cache eklentisi PHP kodlarıyla yazılmaz. Sunucunuz aracılığıyla doğrudan önbelleğe almanıza olanak sağlar. Bu nedenle yüksek performans sağlar. LSCache kurulumu aşağıdaki adımlar izlenerek yapılabilir;

Eklenti indirme sayfasını açın ve LiteSpeed Cache öğesini arayın.

Ardından eklentiyi indirip yükleyin.

WordPress panelinde sol alanda bulunan LiteSpeed Cache panelinde oturum açın.

Panele giriş yaptıktan sonra “Cache” bölümüne girin.

Bu bölümdeki Enable Cache’ seçeneğini etkinleştirin.

Bu adımdan sonra önbelleğe alma açılır.

WordPress önbelleğini temizlemek için, üstteki LSCache simgesini tıklatın ve seçeneklerden ‘Purge All’ seçeneğini tıklatın.

Super Cache

Super Cache eklentisi, bilinen popüler bir önbellek temizleme eklentisidir. Bu eklentinin temel amacı ‘önbellek temizliği’ sağlamaktır.

Eklenti indirme sayfasına giriş yapın ve Super Cache eklentisini indirin.

Eklendi indikten sonra aktifleştirin.

Ardından ayarlar > WP Super Cache’i seçin.

Bu adımdan sonra Önbellek paneli görüntülenir.

Bu panelde Önbelleği açın. Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuz özellikleride kullanabiliyorsunuz.

Ayarlarınızı yaptıktan sonra, düzenli aralıklarla Önbelleği Temizle seçeneğini aktifleştirmeyi unutmayın.

W3 Total Cache

WordPress cache eklentilerinde bulunan W3 Total Cache eklentisi, farklı ayar ve menü kişileştirilmesi ile popülerlik kazanmıştır. Bazı popüler siteler de wordpress önbellek eklentisini kullanmayı tercih ediyor. W3 Total Cache ile önbelleği temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Eklentileri arayın ve W3 Total Cache eklentisini bulun.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra

Performans düğmesine basın ve Dashboard açın.

Görüntülenen ekranda ihtiyacınız olan özellikleri açabilirsiniz.

Wp Fastest Cache

WP Fastest Cache eklentisi, kullanımı kolay cache eklentisidir. Aşağıdaki adımları izleyerek basit cache eklentisini kullanabilirsiniz.

Eklenti indirme sayfasına giriş yapın.

WP Fastest Cache eklentiler bölümünde arayın ve indirin.

İndirikten sonra eklentiyi aktifleştirin.

Kurulumdan sonra, Eklenti panelinde oturum açın.

Bu eklenti üzerinde yapılan ayarlamalar, diğer eklentilere göre daha kolaydır. İhtiyacınız olan özellikleri seçin ve sık sık üstteki “Önbellek temizleme” düğmesine basın.

Not: Ek olarak, Cpanel aracılığıyla sunucunuz için LiteSpeed “Önbellek” temizleme aracını kullanabilirsiniz.

cache eklenti sitekurma wordpress


Notice: Undefined variable: aria_req in /home/siberdtq/public_html/wp-content/themes/wp-blog-theme-main/comments.php on line 18

Notice: Undefined variable: aria_req in /home/siberdtq/public_html/wp-content/themes/wp-blog-theme-main/comments.php on line 22

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?